Regeringsparti vil have beredskab som fag i folkeskolen

Colourbox

Brandslukning, førstehjælp og håndtering af cyberangreb skal være en del af skoleskemaet for de ældste elever i folkeskolen, mener Socialdemokratiet.

i dag kl. 12.16

Folkeskolerne skal gøre mere for at gøre Danmark robust i krisetider, og derfor vil regeringspartiet Socialdemokatriet have ’beredskab’ som et valgfag for de ældste klasser i folkeskolen. Det skriver Jyllands-Posten.

”Folkeskolerne har en meget vigtig opgave i forhold til at robustgøre befolkningen, så vi år et stærkere beredskab i Danmark. Og der synes jeg, at folkeskolerne sidder lidt på hænderne.”

”Det er derfor, jeg nu siger, at skolerne er nødt til at komme ud af busken, og appellerer til, at de indtænker et beredskabsfag,” siger partiets beredskabsordfører Kasper Roug til avisen.

Danske Beredskaber bakker op om forslag og tilbyder hjælp til pensum.

Også beredskabsminister Torsten Schack Pedersen fra Venstre erklærer sig åben for forslaget og understreger vigtigheden af, at børn og unge lærer at tackle krisesituationer.

”Det alvorlige trusselsbillede rammer også vores børn, og børn har brug for hjælp til at afkode, hvad trusler om krig, katastrofer og kriser betyder, og hvad de selv kan gøre. Det er vigtigt, at vi undgår, at vores børn og unge bliver skræmte eller kommer til at gå rundt med en følelse af magtesløshed,” lyder det fra ministeren i et skriftligt svar til Jyllands-Posten.

Det er vigtigt, at vi undgår, at vores børn og unge bliver skræmte eller kommer til at gå rundt med en følelse af magtesløshed

Torsten Schack Pedersen, Beredskabsminister, Venstre

Unge får mod på faget

Forslaget om beredskab på skoleskemaet er blandt andet inspireret af flere beredskabers såkaldte brandkadetter. De har til formål at lære unge om brandmandsfaget og udvikle deres generelle og sociale kompetencer.

Men rollen som brandkadet har også vist sig at give unge mod på en fremtid i brandvæsenet, som i store dele af landet er presset af særligt manglen på deltidsbrandfolk.

Tilbage i 2021 viste en undersøgelse ifølge TV2 Øst eksempelvis, at over halvdelen af de unge med brandkadet-uddannelsen havde fået lyst til at fortsætte i faget og tage en egentlig uddannelse som brandmand.


Fagbladet anbefaler