Efter 100 dage med ældreloven: Sådan går implementeringen

1. juli 2025 trådte ældreloven i kraft. Her 100 dage senere gør Fagbladet FOA status på, hvad den har betydet for medarbejderne, og hvordan det går med at implementere den.
i dag kl. 10.26
Ældreloven fylder hundrede dage i dag. Men hvad har den betydet for dem, der arbejder under dens bestemmelser til hverdag?
”I virkeligheden er det de samme ting, der nu bare er lagt under ét emne, der hedder ’helhedspleje’,” fortæller 42-årige Karina Andersen, der arbejder som social- og sundhedsassistent i Aarhus Kommunes hjemmepleje.
”Vi får så bare den frihed, at vi i teamet kan fordele alle ydelser og alt tid i forhold til borgerens ønsker, behov, vaner og rutiner. Så det er samarbejdet med borgeren, der nu er i fokus."
"Borgerens stemme kommer meget mere frem nu. Før – under serviceloven – var det enkeltydelser, der blev kastet ud. Nu er det hele i én pakke, hvor vi i teamet så tilrettelægger det i fællesskab,” siger hun.
Glade borgere og glad personale
De mindre teams er en af grundstenene til, at personalet kan rykke borgerne, mener Karina Andersen. Og den forudsigelighed, det giver borgerne, gør det nemmere at komme ind på livet af dem.
”Vi følger jo med i hinandens liv. Vi kender deres vaner og rutiner, men samtidig kommer de jo også ind i vores liv. De vil tit gerne vide, hvordan vores weekend har været, og hvordan den barnedåb, vi havde talt om, nu gik,” siger hun.
Jeg er nået frem til, at jeg ikke kan redde verden. Men jeg kan redde nogens verden.
Karina Andersen, social- og sundhedsassistent
”Det gør absolut mig gladere at gå på arbejde."
"Det skaber en større arbejdsglæde både for mine kolleger og mig selv. På et professionelt plan knytter vi jo nogle bånd og bekymrer os om dem. De er ikke bare borgere – de har et navn og en historie. Og på samme måde ser de ikke bare mig som social- og sundhedsassistent – de ser mig som Karina.”
Ting tager tid
I Aarhus Kommune går implementeringen af ældreloven fremad. Indtil nu viser tal fra kommunen, at godt 1200 af de 6600 borgere, der modtager hjælp i hjemmet, visiteres efter ældreloven.
Det skal dog nævnes, at de i Aarhus Kommune allerede den 1. juni 2021 begyndte at arbejde i små tværfaglige teams. De har derfor haft et lille forspring i implementeringen af ældreloven.
Sådan går implementeringen af loven
Mediet Seniormonitor har i en rundspørge til landets udvalgsforpersoner spurgt, hvordan det går med implementeringen af ældreloven. 49 ud af 52 har svaret, at det går ’godt’ eller ’meget godt’. Dermed er det altså kun i tre ud af de 52 kommuner, som har svaret, hvor det går ’ikke så godt’.
Og det går den rigtige vej, lyder det fra Tanja Nielsen, der er formand for Social- og Sundhedssektoren i FOA.
”Implementeringen er i fuld gang derude. Nogle har været i gang i fire år, og de har selvfølgelig langt nemmere ved at træde ind på den scene, der hedder den nye ældrelov. Andre er først begyndt i år fra den 1. juli. Og det viser sig, at omstillingen er en længere proces, end man havde regnet med. Så der går længere tid, før vi får fuldt udbytte af ældreloven,” forklarer hun.
Sektorformanden understreger, at sådan en lov ikke bare kan indfases over natten.
”Det er en stor kulturforandring, der skal ske på hele ældreområdet. Vi skal have respekt for, at ting tager tid, når det er så stor en forandringsproces. Med det sagt kan jeg ikke præcisere nok, at hvis implementeringen skal blive en succes, skal medarbejderne med i inddragelse af hele processen. Loven er lavet, så det er allerede, når kommunerne skal finde ud af, hvordan de vil gøre det, at medarbejderrepræsentanterne skal være med,” siger hun.
Ældreloven forventes fuldt implementeret den 1. juli 2027. Herunder kan du få et overblik over de vigtigste elementer i den nye lov: