Daginstitution vinder førstehjælpspris

Daginstitutionen Børnehuset Rosenkilden vinder Førstehjælpsprisen, der bliver uddelt af Røde Kors.
17. marts 2016
Pædagog Betina Dahlberg var hurtig til at reagere, da en lille dreng fik et stykke rugbrød galt i halsen. Med sin viden om førstehjælp sørgede hun for at få rugbrødet op, så drengen igen kunne trække vejret.
Betina Dahlberg er ansat hos Børnehuset Rosenkilden i Helsingør. Her har de i flere år haft fokus på at introducere førstehjælp for både store og små.
Hvert år sender ledelsen de 16 medarbejdere på førstehjælpskursus, mens også de ældste børn får undervisning i førstehjælp, så de kan hjælpe hinanden.
For deres store indsats vinder daginstitutionen i år Røde Kors’ førstehjælpspris.
”Det er udtryk for en stærk ledelse, der ikke kun tænker på sig selv. De har fokus på, hvordan vi skaber ansvarlige medborgere,” siger Tina Donnerberg, chef for førstehjælp i Røde Kors.
Overvældede vindere
Intern service med i opløbet
Udover Børnehuset var også to andre arbejdspladser med i opløbet om prisen.
Medarbejdere og ledere i Intern Service i Gladsaxe var nomineret til Førstehjælpsprisen, fordi alle 124 medarbejdere og ledere kan yde førstehjælp til hinanden og de mange brugere på kommunens institutioner og kontorer.
Byggevirksomheden Jørgen Friis Poulsen A/S i Herning også nomineret til den ærværdige pris.