Porno og korruption rammer svensk forbund

Restauranten Metropol Palais er ejet af fagforeningen Kommunal. Blandt skandalerne er blandt andet de pornografiske nøgenshows, der finder sted. Her ses Tony Irving, der er en af dommerne fra TV-programmet "Let's Dance", nøgen på scenen.  Polfoto

Ekstravagante fester, druk og nøgenshows med pornostjerner. Listen er lang over de skandaler, det svenske forbund Kommunal er indblandet i.

21. januar 2016

Skandalerne ruller i det svenske forbund Kommunal, der har været involveret i adskillige skandaler om lemfældig omgang med medlemmernes penge, umådeholden druk og korruption.

Det er den svenske formiddagsavis Aftonbladet, der i en række artikler har afsløret de mange yderst kritisable forhold i fagforeningen. 

Kommunal ejer restaurationen ’Lyran’, hvor ansatte har fortalt om dårlige arbejdsforhold – blandt andet seksuel chikane af kvindelige ansatte og uberettigede fyringer, skriver Aftonbladet.

Druk og nøgenshows

Virksomheden bag restauranten ’Lyran’ ejer blandt andet konferencecenteret ’Marholmen’ på en af skærgårdsøerne og restauranten ’Metropol Palais’, der ligger i Stockholm.

Restauranten er blandt de dyreste i byen. Her har der både været nøgenkabareter og shows med pornostjerner. Aftonbladets afsløringer har vist, at der er tabt over 320 millioner svenske kroner i selskabet siden 2002.
 
Flere af de valgte fra Kommunal har holdt ferie på Marholmen – uden at betale for opholdet. Der har også været afholdt ekstravagante fester i en stor lejlighed, hvor den vin, topfolkene fra Kommunal fik, officielt blev leveret til ’Metropol Palais’, men blev i stedet leveret – og drukket – i festlejligheden.

Dyre restauranter og hoteller

Fagforeningens top har også flere gange boet på dyre hoteller og spist på dyre restauranter i udlandet; alt sammen betalt af medlemmernes kontingent. 

Kommunal ejer også en række ejendomme, hvor lejlighederne udelukkende er gået til de ledende topfolk og til svenske socialdemokrater.

I den forbindelse har den svenske anklagemyndighed besluttet at efterforske Sveriges udenrigsminister, Margot Wallström (A), for korruption, efter det er kommet frem, at hun har lejet en lejlighed af fagforeningen Kommunal til blot 32 svenske kroner om måneden. 

Resten af huslejen betales til hende for dobbelt husførelse. Det drejer sig om 12.400 svenske kroner om måneden. Folk på venteliste til lejlighederne er gang på gang blevet forbigået; en praksis, der har fundet sted gennem de seneste 16 år, skriver Dagens Nyheter.

Skandaler får konsekvenser

Endelig har Kommunal investeret hele 61 procent af sin direkte opsparing i en enkelt virksomhed, Swedbank, i stedet for at sprede investeringen og dermed mindske risikoen for tab af medlemmernes penge, skriver Svenska Dagbladet.

Onsdag valgte formand for Kommunal Annelie Nordström at trække sig efter de mange skandaler. Det sker på den næstkommende kongres til maj, skriver Aftonbladet.

Læs også: 'Skandaler får formand til at trække sig'

I sidste uge trak forbundskasserer Anders Bergström sig fra sin post. Det skete, da det kom frem, at han havde forsøgt at stoppe de kristiske artikler, der blev skrevet om Kommunal.

Det gjorde han i kraft af sin position som bestyrelsesmedlem i den virksomhed, der ejer Aftonbladet. Forsøget mislykkedes, og presset blev til endnu en kritisk historie i Aftonbladet.
 

Korruption vækker foragelse

Anders Bergström kommer dog af sted med et aftrædelsesvederlag på knap to millioner svenske kroner, skriver Aftonbladet.

FOAs formand, Dennis Kristensen, tager skarp afstand fra skandalerne, da han mener, at dét at forvalte andres penge både kræver høj moral og effektiv kontrol.
 
”Det er simpelthen forhold, der er helt ude i hampen, og som må være udtryk for, at nogen har fået for megen magt og været udsat for for lidt kontrol,” siger Dennis Kristensen til Fagbladet FOA.

Indtil nu har knap 10.000 medlemmer forladt Kommunal som følge af de mange skandaler, skriver Aftonbladet