Se hvordan dagplejen forbedrer tilsynsbesøg

Hvem har brug for motoriske udfordringer, sprogtræning eller ekstra omsorg? Det er noget af det, tilsynsskemaerne hjælper med at stille skarpt på, oplever dagplejer Margit Lund (th.) og dagplejepædagog Tina Møller. Niels Aage Skovbo

Større fokus på børnenes behov. Det er gevinsten, efter dagplejen i Herning Kommune har forbedret tilsynsbesøg.

01. december 2015

Når dagplejer Margit Lund før i tiden tog i skoven og samlede sten med børnene, gjorde hun det uden at tænke så meget over turens pædagogiske mål. Sådan er det ikke længere.

For Vildbjerg, hvor hun bor, hører under Herning Kommune, og her begyndte man for nogle år siden at benytte et særligt tilsynsskema, som skulle forbedre dagplejepædagogens tilsynsbesøg. Og det har Margit Lund oplevet som et stort løft.

“Vi kommer mere i dybden med hvert barn nu, fordi der er noget konkret at tale ud fra. Det har også gjort det nemmere at arbejde med børnenes udvikling i hverdagen, fordi jeg er blevet mere opmærksom på, hvad jeg kan sætte ind med,” siger hun.

Vi kommer mere i dybden med hvert barn nu, fordi der er noget konkret at tale ud fra.

Dagplejer Margit Lund

Hvorfor gør vi, som vi gør?

Dagplejepædagog Tina Møller er helt enig i, at det har løftet deres fælles samarbejde om børnene.

“Hvis man skal kunne gøre en forskel i forhold til børns udvikling, skal man vide, hvad man gør, og hvorfor man gør det. Ellers er det svært at vide, hvad man skal ændre,” siger hun.

I tilsynsskemaet beskriver dagplejeren sit arbejde med hvert barn ud fra de seks læreplanstemaer og sender det elektronisk til dagplejepædagogen forud for tilsynet. Under besøget gennemgår man det enkelte barn ud fra refleksionsspørgsmålene.

Pædagogisk boost

Margit Lund føler, det har sat skub i hendes pædagogiske overvejelser og tilgang til arbejdet med børnene. Derfor er en skovtur heller ikke længere bare en skovtur. Den er blevet til sit eget lille – men vigtige – udviklingsprojekt.

“Jeg er blevet mere bevidst om, hvordan det at samle sten for eksempel kan hjælpe den enkelte motorisk. Og når vi samler sten, forsøger jeg også at snakke en masse om, hvad vi laver, så de bliver sprogstimuleret. Finder vi et sneglehus, og der er nogen, som ikke vil røre det, forsøger jeg at rykke ved deres grænser,” siger hun. 

Mere i skoven

Margit Lund har pt. en dreng, som hun er blevet opmærksom på, har brug for et kærligt motorisk skub i den rigtige retning.

“Hvilke motoriske udfordringer tænker du, gavner ham?” spørger Tina Møller. 

“Vi skal mere ud at gå i skoven. Han vil rigtig gerne, men han er forsigtig, så det ujævne underlag vil gavne ham motorisk,” svarer Margit Lund.

Hun oplever, at både hun og børnene får meget mere ud af pædagogens tilsynsbesøg end tidligere. Hun kan mærke, at børnene rykker sig hurtigere udviklingsmæssigt, efter at hun er blevet mere målrettet i sit pædagogiske arbejde. Det har også gjort hende selv gladere.

“Det øger arbejdsglæden mere, når jeg kan se, at det, jeg gør, gør en forskel,” siger hun.