Patienter dør alene mens ansatte går grædende hjem

Ligesom adskillige andre sygehusafdelinger har akutklinikken på Gentofte Hospital problemer med det psykiske arbejdsmiljø. ”Helt hen i vejret,” kalder ansat situationen.
14. april 2015
Opdateret 16. april 2015 kl. 15.15
Der er ikke tid til at pleje døende patienter. De dør alene. Andre ligger med afføring i timevis. Og medicin bliver ikke givet eller gives forkert.
Dette er blot et fåtal af de konsekvenser, som sker på grund af medarbejdernes store arbejdspres på Gentofte Hospitals Akutklinik. Det fremgår af en rapport fra Arbejdstilsynet, som Fagbladet FOA har fået aktindsigt i.
”Jeg har op til 8-9 patienter ad gangen, hvor jeg tidligere havde fire. Der sker hele tiden fejl, for der er simpelthen ikke nok tid. Det er totalt utilfredsstillende og helt hen i vejret,” siger social- og sundhedsassistent på afdelingen Pia Rasmussen til Fagbladet FOA.
Gentofte Hospital har fået en sur smiley af Arbejdstilsynet – et stempel som 20 andre offentlige sygehuse også har på grund af dårligt psykisk arbejdsmiljø.
Læs også: Sygehuse hærges af elendigt psykisk arbejdsmiljø
De ansatte knækker sammen
Det hårde arbejdspres har også personlige konsekvenser. Ugentligt er der medarbejdere, som går grædende hjem. Samtidig har flere erfarne kvittet jobbet, fordi de ikke kunne stå inde for sygeplejen. Og flere overvejer at stoppe, kommer det frem i rapporten.”Jeg er banket, smadret, kan ikke tage flere indtryk,” fortæller en medarbejder for eksempel.
Arbejdsmængden er også enorm. Medarbejderne har aldrig de timer, de er ansat til – derimod er en arbejdsuge på 56 timer almindelig. Der er også eksempler på helt op til 88 timer lange arbejdsuger. Afspadsering er ikke en mulighed, timerne bliver udbetalt.
”Jeg kan nærmest ikke falde i søvn, fordi mine ben arbejder videre. Jeg kan vågne op med et sæt klokken tre om natten og tænke ’jeg har glemt at give en pille’. Chokvågninger sker hele tiden,” siger Pia Rasmussen.
Slag og trusler er dagligdag
Voldsomme oplevelser er også en del af dagligdagen på akutklinikken. I rapporten berettes for eksempel om psykotisk patient, der slår og kaster med kopper. Demente, der river, slår og niver.Og en pårørende, der truer med at komme forbi med et oversavet jagtgevær og skyde løs. Men arbejdspresset gør, at der sjældent er tid til at bearbejde traumatiske hændelser.
”Det er frustrerende at se ens kollegaer gå rundt og have det skidt. Jeg har måske tid til et hurtigt knus, men så skal jeg videre til patienterne,” siger Pia Rasmussen, der også selv går rundt og er trist.
Jeg har op til 8-9 patienter ad gangen, hvor jeg tidligere havde fire. Der sker hele tiden fejl, for der er simpelthen ikke nok tid. Det er totalt utilfredsstillende og helt hen i vejret.
Pia Rasmussen, social- og sundhedsassistent, Gentofte Hospital